Na oblohe sa nám v týchto dňoch odohráva skutočne výnimočné predstavenie. Kométa C/2025 F2 (SWAN) sa totiž priblížila k Zemi natoľko, že ju možno pozorovať aj voľným okom – a to dokonca aj zo Slovenska.
Tento nebeský hosť sa objavuje len raz za veľmi dlhé obdobie, a preto ide o mimoriadne vzácnu príležitosť. Jej výrazný zelenkastý odtieň a dlhý, svetlom presvetlený chvost z nej robia jav, aký mnohí z nás za celý život ešte nevideli – a možno už ani neuvidia.
Ako bola kométa objavená a čo o nej vieme
Objavenie kométy prebehlo v posledných marcových dňoch roku 2025, keď dvaja astronómovia z rôznych kútov sveta nezávisle od seba zachytili zvláštny objekt na snímkach oblohy. Bolo to práve vďaka prístroju SWAN, ktorý monitoruje slnečný vietor a pomáha pri zachytávaní komét a iných telies. Po potvrdení viacerými zdrojmi získala kométa svoje oficiálne meno – C/2025 F2 (SWAN).
Dráha tejto kométy je takmer kolmá voči rovine obehu planét v Slnečnej sústave. Jej pohyb je extrémne výstredný a vedie ju z obrovských vzdialeností až do blízkosti Slnka. V najbližšom bode sa nachádza ešte bližšie k Slnku než planéta Merkúr. Práve tento blízky prelet spôsobil, že sa kométa stala natoľko viditeľnou, že ju zachytili aj astronómovia a nadšenci z celého sveta.
Pozorovanie kométy zo Slovenska
Na Slovensku je kométa pozorovateľná od apríla. Spočiatku sa objavovala nad severovýchodným obzorom v skorých ranných hodinách, no v priebehu apríla sa presunula na večernú oblohu. To výrazne zjednodušilo jej sledovanie, pretože nebolo nutné vstávať pred svitaním. Kométa prechádzala známe súhvezdia ako Pegas, Androméda a neskôr sa približovala k známym hviezdam, čo pomáhalo pri jej lokalizácii.
Najbližšie k Zemi sa priblíži začiatkom mája, a to v oblasti oblohy blízko Plejádam. V týchto dňoch sa nachádza nízko nad západným horizontom krátko po západe slnka. Hoci jej jasnosť neumožňuje jednoduché pozorovanie voľným okom z miest plných svetiel, pri použití ďalekohľadu či silných binokulárov ju možno pohodlne sledovať. Najlepšie výsledky dosiahneš z tmavých lokalít mimo mesta, ideálne s jasnou oblohou bez oblakov.
Z čoho je kométa zložená a čím je výnimočná
Zelenkasté svetlo, ktoré je pre kométu charakteristické, nevzniká náhodou. Tento jav spôsobuje prítomnosť molekúl uhlíka, ktoré pri kontakte so slnečným žiarením žiaria zelenou farbou. Z kométy sa zároveň uvoľňujú plyny a prach, ktoré vytvárajú pôsobivý chvost. Ten sa môže tiahnuť na oblohe na veľké vzdialenosti a je jedným z najpôsobivejších vizuálnych prvkov celého úkazu.
Zaujímavý bol aj náhly výbuch aktivity kométy, ku ktorému došlo začiatkom apríla. Astronómovia predpokladajú, že išlo o uvoľnenie plynov z jadra, ktoré viedlo k rýchlemu zvýšeniu jasnosti. Tento fenomén je bežný pri kométach, ktoré sa dostanú do tesnej blízkosti Slnka – ich jadro sa rozpadá, topí a uvoľňuje veľké množstvá materiálu. Práve to spôsobuje, že sú tieto objekty také vizuálne zaujímavé pre pozorovateľov na Zemi.

Nezmeškajte pohľad, ktorý sa už nezopakuje
Záverom možno len dodať, že kométa C/2025 F2 (SWAN) predstavuje neobyčajnú udalosť, ktorú netreba podceniť. Je to niečo, čo sa vyskytne len raz za niekoľko stoviek tisíc rokov, a takáto šanca sa nemusí opäť naskytnúť. Ak sa ti naskytne možnosť, určite si nájdi chvíľu a pokús sa ju vyhľadať na oblohe. Vhodné sú večerné hodiny po západe slnka, v čase, keď obloha tmavne, ale ešte nie je úplne čierna.
Stačí ti pokojné miesto mimo mesta, ďalekohľad alebo kvalitné binokuláre a trochu trpezlivosti. Tento vizuálny zážitok môže byť jedným z tých, ktoré si človek zapamätá do konca života – práve pre svoju jedinečnosť, prchavosť a krásu. Pozri sa hore – možno uvidíš niečo, čo nikdy predtým a možno už ani nikdy potom.
Zdroj foto: Pixplet.com