Biliardové stoly sa čoraz častejšie stávajú súčasťou domácností a dávno nie sú len výsadou pohostinstiev, klubov a krčiem, kde sa dlhodobo tešia veľkej obľube. Už aj doma si môžete kedykoľvek s rodinou alebo priateľmi usporiadať turnaj a zažiť skvelú zábavu. Čo by ste mali o domácich biliardových stoloch vedieť, aby ste si hru čo najviac užili?
Obsah článku
Vyberte si správne
Začnime pekne od toho najdôležitejšieho, teda od nákupu biliardového stola do domácnosti. Pri výbere vhodného stola zvážte veľkosť miestnosti, do ktorej ho chcete umiestniť, ale aj to, aký je v nej nábytok, aby ste mali pri hre dostatočné miesto na pohyb a nič v priestore vás neobmedzovalo pri hraní s tágom. Nie je nič horšie, ako keď sa nachystáte na ťah, namierite a dokonalý úder vám pokazí tágo, ktoré do niečoho v priestore narazí.
S rozmermi stola súvisia aj rôzne prekážky pri prinesení stola do domácnosti, ktoré môžu brániť v umiestnení stola tam, kam ste pôvodne plánovali. Môže ísť o úzke dvere, schody a ďalšie komplikácie, na ktoré treba dopredu myslieť.
Ďalším podstatným faktorom, ktorý pri rozhodovaní zaváži, je materiál stola a s ním súvisiaca hmotnosť biliardu. Cenovo dostupnejšie biliardové stoly z MDF dosky sú oproti tým s kamennou doskou aj o polovicu ľahšie. Na domáce použitie vám budú bohate stačiť, zvlášť ak nemáte ambície venovať sa biliardu aj profesionálne.
Praktické je, ak máte možnosť nerovnosti podlahy regulovať výškovo nastaviteľnými nohami stola, aby ste dosiahli dokonale rovnú plochu. Model s výškovo nastaviteľnými nohami je vhodný aj do domácnosti s deťmi, aby ste si výšku stola prispôsobili podľa potrieb hráčov.
Nezabudnite na doplnky
Pri kúpe biliardového stola sa uistite, čo všetko je súčasťou balenia. Bez dôležitých doplnkov ako biliardové gule, tága, trojuholník na gule, krieda na biliardové tága, kefu na odstránenie drobných nečistôt zo súkna, prípadne stojany na tága, by ste si len ťažko dopriali plnohodnotnú hru.
Kde zohnať biliardový stôl ideálny na domáce použitie? Pozrite si ponuku na https://hop-sport.sk/biliardove-stoly/ a vyberte si kvalitné a spoľahlivé biliardové stoly s príslušenstvom na doma za skvelé ceny.
Ak máte záujem svoj biliardový stôl premeniť na multifunkčnú hernú stanicu, ktorú vám budú vaše návštevy stopercentne závidieť, oplatí sa investovať do dosky alebo nadstavca, ktorý z biliardu okamžite spraví jedálenský stôl, alebo si na ňom budete môcť zahrať aj air hockey či stolný tenis. Ak sa rozhodnete si takýto nadstavec zaobstarať, myslite na to, aby bol rozmermi kompatibilný k vášmu biliardovému stolu.
Ovládnite techniku hry
Kto by nechcel vyhrať, keď sa púšťa do akejkoľvek hry, všakže… Pri biliarde je prvým a zároveň veľmi dôležitým krokom k úspechu držanie tága. Pre úplných začiatočníkov to môže byť hotová veda, no po chvíľke tréningu a dodržaní správneho postoja to určite zvládnete.
Držanie tela veľmi ovplyvní presnosť úderov tágom do gulí. Začnite teda postojom. Ten by mal vyzerať takto: jedna noha mierne vpredu, trochu pokrčená, zatiaľ čo zadnú nohu držte rovnú. Držte prednú nohu rovnobežne s tágom a zadnú nohu v 90 stupňovom uhle s prednou nohou.
Ruku, v ktorej držíte tágo, majte vzadu, rameno v polohe rovnobežne s tágom. Hlavu skloňte, aby ste mali tágo v úrovni nad bradou, no tágo s bradou sa nesmú dotýkať. Druhou rukou tágo na hracej ploche podopierajte a mierte želaným smerom. Oporná ruka sa hracej plochy dotýka končekmi prstov. Medzi palec, ktorý mieri rovno smerom k hráčovi, a ukazovák vložte tágo a zamierte.
Silu úderu určuje ruka, v ktorej držíte biliardové tágo. Zvoliť si správnu silu a uhol bude vyžadovať prax, no ak dodržíte postoj, pôjde to ľahšie. Hmotnosť tela rozložte rovnomerne na obe nohy a okrem ruky, v ktorej držíte tágo, by ste nemali pri údere ničím pohybovať, ani hlavou.
Správnu techniku vám pomôže zdokonaliť aj niekto skúsený, kto vás upozorní na prípadné chyby pri postoji. Presnosť si natrénujete častými tréningami.
Zdroj obrázku: Kristina Blokhin / stock.adobe.com